Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Zmarszczki

Toksyna botulinowa

Medycyna estetycznaToksyna botulinowa jest najsilniejszą biologiczną toksyną wytwarzaną przez pałeczki Clostridium botulinum, popularnie zwaną jadem kiełbasianym. W medycynie wykorzystywany jest tylko jeden jej typ, a mianowicie neurotoksyna typu A, dostepna w postaci roztworu o nazwie:

• Botox® - firmy Allergan®
• Dysport® - firmy Beaufour Ipsen International®

Toksyna botulinowa działa w obrębie płytki nerwowo-mięśniowej. Hamuje ona przekazywanie impulsów nerwowych do włókien mięśniowych porażając w ten sposób skurcze mięśniowe. Mięśnie stają się rozluźnione i wiotkie, co powoduje wygładzenie skóry twarzy. Toksyna po wstrzyknięciu rozlewa się w promieniu 1 - 3 cm od miejsca wkłucia i usuwa tylko zmarszczki dynamiczne (tzw. mimiczne zmarszczki twarzy), zależne od działających mięśni. Najczęściej stosuje się toksynę w obrębie 1/3 górnej połowy twarzy tzn.:
- w okolicy czoła
- w okolicy brwi
- w okolicy zewnętrznego kąta oka (tzw. "kurze łapki")
- rzadziej w okolicach ust, brody i szyi.
Efekt kosmetyczny uzyskuje się po 2 dniach od wstrzyknięcia preparatu. Toksyna działa od 5 do 6 miesięcy. Stosować ją można maksymalnie od 2 do 3 razy w roku, co 4 do 6 miesięcy. Objawy uboczne w postaci nieznacznego bólu podczas iniekcji, zaczerwienienia lub małych krwiaków w miejscu wstrzyknięcia, czy nieznacznego przejściowego obrzęku tych okolic. Zabieg najczęściej przeprowadza się bez znieczulenia. U osób bardziej wrażliwych można zastosować kilka godzin wcześniej znieczulającą maść Emla lub kilkadziesiąt minut przed zabiegiem okłady z lodu.

Botox stosuje sie nie tylko do wygładzania zmarszczek, ale rowniez do leczenia nadpotliwości dłoni, stóp i pach. Zastrzyki z toksyny botulinowej zaleca się również w leczeniu schorzeń związanych z kurczami mięśni i tikami, w leczeniu spastyczności u dzieci z porażeniem mózgowym, w okulistyce do leczenia zeza i kurczu powiek. Botox może też uwolnić nas od bólów głowy - podany w odpowiednią okolicę czoła i karku leczy migrenę. Preparat botuliny stosujemy również w leczeniu nadpototliwosci.

Przeciwskazania
• bezwzględne:
Zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia:
aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.)
aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina)
D-penicylamina (Cuprenil)
cyklosporyna
linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna
miejscowe infekcje skóry
ciąża, okres laktacji
• względne:
zaburzenia krzepnięcia
stosowanie leków przeciwkrzepliwych (np. aspiryna lub inne preparaty kwasu acetylosalicylowego)

Nie istnieje ryzyko żadnych blizn bądź uszkodzeń, a miejsce wstrzyknięcia jest niewidoczne. Botulina jest równie skuteczna u mężczyzn jak i u kobiet.
Zgodnie z najnowszą wiedzą i zaleceniami polecamy łączenie zabiegu Botox® z mezoterapią kwasem hialuronowym (Surgilift, Restylane Vital, Mesolift). Zabiegi te doskonale się uzupełniają co pozwala na uniknięcie niekorzystnych działań Botox® takich jak np. wysuszanie skóry szczególnie w okolicy oczu.

Materiały udostępnione za uprzejmością dr W. Bieńkowskiego

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version