Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Zabiegi estetyczne

Powikłania w medycynie estetycznej - wybór specjalisty

medycyna estetyczna; powikłania; zabiegi

medycyna estetyczna; powikłania; zabiegi - medycyna estetyczna; powikłania; zabiegi
W pogoni za pieniądzem, coraz więcej osób różnych specjalności zabiera się za wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej.
Zaciera się fakt, że medycyna estetyczna ma niewiele wspólnego z kosmetyką, a znacznie więcej z medycyną i lekarzem świadomym zagrożeń wynikających z zabiegu.
Pomijam tu zupełnie fakt wykonywania tego typu zabiegów przez zakłady kosmetyczne, fryzjerskie, wizażu i inne. Mówimy tu o pacjencie i o medycynie, a kosmetyczka, jak wiemy, nie ma pacjentów, tylko klientów i zajmuje się kosmetyką, nie medycyną.
Zabiegi medycyny estetycznej robimy u lekarza, który, w razie powikłań, jest nas w stanie wyleczyć. Najlepiej wyszkolona kosmetyczka, nawet jeśli jest artystką i potrafi pięknie wykonać zabieg, w razie komplikacji nas nie wyleczy, a często to minuty decydują o tym czy nie zostaniemy, w najlepszym wypadku, oszpeceni.
Oczywiście lekarz medycyny estetycznej powinien nie tylko być fachowcem w dziedzinie i dobrym rzemieślnikiem. Powinien też być artystą, który naszą twarz umie ocenić jako całość, a nie jako fragment.


Lekarz który nie ma wyczucia estetycznego, a jedynie zmienia specjalizację na bardziej intratną, też nie będzie dobrym wyborem.
Wykształcenie medyczne i specjalizacja daje nam gwarancje ze jest specjalistą w swojej dziedzinie, więc może warto też się zainteresować jaka to dziedzina, a jeden certyfikat nie czyni z nikogo ani artysty, ani fachowca. Na podstawie wywiadu wybierajmy takiego, który daje nam gwarancję satysfakcji.
Certyfikat daje jedynie gwarancję, że uczestnik zna produkt oraz procedury jego iniekcji, wie jak wykonać zabieg, nie mówi natomiast, jakie jest jego doświadczenie w tej kwestii.
Stosujemy tu zasadę, że serduszko leczymy u kardiologa (o ile nie jest złamane), oczy u okulisty, a jajniki u ginekologa. Czym specjalizacja dalej od medycyny estetycznej, tym doświadczenie w estetyce powinno być większe a staż dłuższy. Póki co lekarzem medycyny estetycznej może być każdy lekarz, bo taka specjalizacja na uczelniach medycznych nie istnieje.
Pamiętajmy, że opinie w Internecie, też nie są gwarancją satysfakcji. Owszem są pomocne, ale nie powinny być jedynym wyznacznikiem naszego wyboru. Oceniać może każdy, zarówno niezadowolony pacjent, jak i niezadowolona konkurencja, która pacjentów nie ma.
Poza tym jak mówi przysłowie, nie to ładne, co ładne, a to, co się komu podoba, wiec ocena jest tylko subiektywnym wynikiem przemyśleń oceniającego a wyrażenie „komplikacja” jest często używane jako zamiennik słowa nieładne.
Większość lekarzy zajmujących się medycyną estetyczną na swojej stronie internetowej chwali się swoimi osiągnięciami w medycynie estetycznej, zatem nie pomijajmy tych opisów, skupiając się jedynie na cenniku.
Wnikliwie przeglądajmy certyfikaty, sprawdzajmy doświadczenie zawodowe w medycynie estetycznej, a nie tylko w pierwotnej specjalizacji lekarza.
Bardzo ważna jest konsultacja przed wykonaniem zabiegu, która konfrontuje naszą wizję z wizją lekarza, a także pozwala nam ocenić, czy jest to człowiek, któremu możemy zaufać.
Medycyna estetyczna to ingerencja w organizm, która nie tylko nas upiększy i odmłodzi, to też zabiegi, które mogą nas trwale oszpecić i przynieść groźne, nie tylko dla zdrowia, ale nawet dla życia, powikłania.
Wiadomo, że decydując się na taki zabieg, musimy sobie zdawać sprawę z powikłań niezawinionych lub wynikłych z samej ingerencji, ale ryzyko takie powinno być przez nas minimalizowane w jak największym stopniu przez staranny wybór lekarza.
Należy tu odróżnić powikłanie pozabiegowe typu siniak czy krwiak lub nierówność wynikającą z obrzęku czy inne przemijające niedogodności od powikłań późnych, które mogą wystąpić w każdym czasie po zabiegu.
Istnieją dwie grupy komplikacji. Jedna wynika z materiału, który został nam podany.
Komplikacja taka może wystąpić tak długo, jak długo nosimy w sobie substancję, która podczas zabiegu została nam podana.
Kolejną grupą są powikłania wynikające z uszkodzenia tkanek w sposób trwały, nieprzewidziany w procedurze zabiegu.
Jeśli już wybierzemy lekarza, to nie bójmy się zadawać pytań, uświadamiając w ten sposób lekarzowi, że zadając mu pytania, liczymy się z jego zdaniem, ale też oczekujemy odpowiedzi.

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version