Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Masaż

Rodzaje masażu

SPA

SPA - SPA
Masaż – opis poszczególnych rodzajów – klasyczny, aromaterapeutyczny, wyszczuplający, dla przyszłej mamy, gorącymi kamieniami, drenaż limfatyczny, hydromasaż. Wyjaśnienie na czym polegają oraz jakich możemy się spodziewać efektów.

Historia masażu
Masaż – najstarsza dziedzina sztuki lekarskiej ma ponad 4000 lat,  wywodzi się z Indii oraz Chin, znany był również w Grecji, Rzymie, Egipcie. W XIV wieku masaż pojawił się we Francji, został wprowadzony przez  Ambrożego Pare , wybitnego lekarza, potem wykorzystywał go w lecznictwie Friedrich Hoffman. Rozwój masażu nastąpił w XIX wieku dzięki lekarzom ze Szwecji. Szkołę masażu klasycznego otworzył na przełomie naszego stulecia holenderski lekarz, opracował wskazania, przeciwwskazania, zaczęto go wtedy stosować w medycynie. Polak, Izydor Zabłudowski również odegrał ważną rolę w rozpowszechnianiu masażu, dzięki niemu masaż zyskał wysoką pozycję.

Wyróżniamy następujące rodzaje masażu:
• klasyczny
• aromaterapeutyczny
• wyszczuplający
• dla przyszłej mamy
• gorącymi kamieniami
• drenaż limfatyczny
• Hydromasaż

Masaż klasyczny
Wywodzi się z namaszczania i nacierania ciała oliwą, stosowali je Grecy przed olimpiadą.
Polega na wykonywaniu odpowiednich ruchów zgodnie z przebiegiem mięśni. Obowiązuje odpowiednie tempo. Dzieli się na masaż całego ciała ( ogólny) oraz jego poszczególnych części ( częściowy). Wykonuje się go głównie manualnie z użyciem środków poślizgowych dobranych do rodzaju skóry np. oliwka, olejki eteryczne, krem do masażu.

Oto ruchy, które musimy wykonać robiąc masaż klasyczny:
• Głaskanie
• Rozcieranie
• Ugniatanie
• Oklepywanie
• Wibracja

Głaskanie – pierwszy ruch, wykonuje się go również na koniec masażu. Robimy to opuszkami palców lub całą dłonią. Dzięki temu zostaje usunięty martwy naskórek, łagodzi obrzęki, krwiaki, zwiększa wydzielania potu i łoju, powoduje szybszy przepływ krwi tętniczej dzięki temu skóra jest lepiej odżywiona, dotleniona. Działa również uspokajająco.

Rozcieranie – drugi ruch, wykonujemy go koliście, zgodnie z kierunkiem przebiegu mięśni.
Wyróżniamy następujące rodzaje tego ruchu:
• rozcieranie poprzeczne – polepsza napięcie powięzi mięśniowej, zostają unieruchomione ścięgna.
• rozcieranie okrężne -
• rozcieranie spiralne – odżywia tkanki
• rozcieranie podłużne – rozluźnia receptory ścięgien, powięź mięśniową a także powierzchowne i głębokie.
Dzięki temu poprawia się krążenie krwi, przesuwają się produkty przemiany materii, obrzęki zostają złagodzone. A także pobudza pracę gruczołów potowych, łagodzi ból.

Ugniatanie – kolejny ruch w masażu klasycznym. Polega na skośnym bądź poprzecznym do przebiegu mięśnia rozciąganiu, skręcaniu oraz uciskaniu. Dzięki niemu przepychamy krew i chłonkę,  nasza skóra lepiej wygląda, wzrasta wytrzymałość mięśni. Usuwa zmęczenie, odpręża. Odkształca sprężyście tkankę mięśniową, powoduje szybszy proces wymiany tlenu i dwutlenku węgla w mięśniach.

Oklepywanie – kolejny, czwarty ruch, są to szybkie uderzenia wykonywane z bliskiej odległości. Powoduje przekrwienie masowanej części ciała dzięki temu tkanki są lepiej odżywione,zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii.
Wyróżniamy następujące rodzaje oklepywania:
• lekkie – działa uspokajająco, wykonywane głównie na twarzy
• średniej mocy- obudza tkankę nerwową i mięśniową.
• Silne - stosowane przy dużej masie mięśniowej

Wibracja – męczący ruch dla masażysty. Są to rytmiczne uderzenia które wprawiają tkanki w ruch drżący. Przeznaczony dla osób ze słabo ukrwioną skórą, a także przy chorobach układu oddechowego, napięciu mięśni.
Wyróżniamy wibrację labilną, która obniża napięcie mięśniowe, stosowana wzdłuż kręgosłupa. A także wibrację stabilną, która jest stosowana na punkty bolesne.{mospagebreak}

Masaż aromaterapeutyczny – masaż częściowy lub ogólny z użyciem olejków aromaterapeutycznych. Olejki należy dobierać do rodzaju skóry. Mogą one ją nawilżyć, zregenerować, zmiękczyć, wygładzić, poprawić krążenie. W czasie masażu wnikają do najgłębszych warstw skóry. Dają rewelacyjne efekty. Poza tym dobrze wpływają również na psychikę, likwidują stres, depresje i inne negatywne uczucia.

Oto przykładowe właściwości niektórych olejków:
• Olejek brzoskwiniowy – dla każdego rodzaju skóry. Zawiera witaminy.
• Olejek eukaliptusowy – działa aseptycznie, wykorzystywany między innymi w preparatach do higieny jamy ustnej, żelach pod prysznic.
• Olejek jojoba – zapobiega utracie wody przez skórę
• Olejek kakaowy – dla skóry suchej,dobrze się wchłania.
• Olejek oliwkowy – najstarszy, działa przeciwzapalnie, nawilża, wygładza

Masaż wyszczuplający – powoduje utratę zbędnych kilogramów. Musi być połączony z odpowiednią dietą, ćwiczeniami, pielęgnacją profesjonalną i domową. Same kosmetyki wyszczuplające nie wystarczą. Należy również pamiętać że jeden masaż, zabieg w salonie czy
 nieregularnie wykonywane ćwiczenia nie wystarczą aby uzyskać wymodelowaną, szczupłą sylwetkę. Wszystko musi być stosowane regularnie, a zabiegi seriami. Przyczynami powstawania cellulitu  są między innymi: niewłaściwa dieta, zaburzenia układu nerwowego, trawiennego, krążenia – masaż bardzo dobrze wpływa na wszystkie.
Wskazaniami do tego masażu są: nadwaga, cellulit który nie koniecznie musi być związany z nadwagą, a także profilaktyczna ( ogólna) poprawa wyglądu, wskazaniem jest też okres po porodzie, można go wykonywać p o2 miesiącach.

Masaż dla przyszłej mamy – można go wykonywać również profilaktycznie przed ciążą aby wzmocnić mięśnie. Ważny jest również po porodzie aby sylwetka powróciła do stanu sprzed ciąży. Łagodzi on bóle kręgosłupa, nóg, stóp, odstresowuje, rozluźnia mięśnie, polepsza pracę układu hormonalnego, poprawia krążenie. Jest świetny szczególnie wtedy gdy kobieta w ciąży pracuje zawodowo. Nie można go stosować gdy ciąża jest zagrożona. Generalnie masaż w tym szczególnym okresie należy skonsultować z lekarzem pacjentki. Idealnie gdy masażysta współpracuje z ginekologiem. Nie powinien trwać dłużej niż 60 -80 minut.

Główne przeciwwskazania:
• ciąża mnoga
• zagrożenie ciąży
• gdy zdarzyło się poronienie

Masaż gorącymi kamieniami – Wykonywany głównie w ośrodkach spa&wellness, polega na użyciu do masażu odpowiednio podgrzanych kamieni bazaltowych i zastosowaniu róznych technik masażu. Taki masaż wspaniale odstresowuje, poprawia krążenie, przeznaczony szczególnie dla osób zestresowanych np. pracą. Głównym przeciwwskazaniem są tętniaki, zakrzepy, nowotwory, gorączka, stany zapalne skóry, zapalenie żył, zapalenie węzłów chłonnych.

Drenaż limfatyczny – Twórcą tego masażu jest lekarz Emil Vodder. Wykonuje się go od obwodu w kierunku ujść żylnych, ma charakter przepychający. Jego efekty to między innymi: likwidacja obrzęków, poprawa krążenia limfy. Natomiast przeciwwskazaniem są choroby nowotworowe układu chłonnego, przerzuty nowotworowe.
Czas całościowego masażu 60 minut lub częściowego 20 minut.

Hydromasaż – – nie wykonujemy go manualnie. Jest wykonywany za pomocą strumienia wody o odpowiedniej temperaturze. Główne wskazania to zmęczenie, choroby kręgosłupa np. skolioza, zaniki mięśniowe, choroby przemiany materii, choroby układu nerwowego. Przeciwwskazaniem jest niewydolność krążenia.

Jak widać z mojego artykułu masaż jest bardzo dobrym zabiegiem wspomagającym pielęgnację domową i zabiegi przeprowadzane w salonach kosmetycznych oraz ośrodkach Spa&wellness, w których głównie są wykonywane masaże, w zwykłym salonie również ale nie wszystkie. Wspomaga także dietę i ćwiczenia które na co dzień wykonujemy. Przydaje się przyszłym mamom, a także po porodach. Jest jak już pisałam najstarszą dziedziną sztuki lekarskiej a jest również popularny w dzisiejszych nowoczesnych czasach, jednak ten dawny masaż został  zmodyfikowany i przybyło nowych jego rodzajów a także profesjonalnie przygotowanych specjalistów do jego wykonywania. Masażu wbrew pozorom nie może wykonywać osoba, która się na tym nie zna, dlatego jeśli będziecie wybierać się na masaż to do sprawdzonego specjalisty ponieważ tylko taka osoba pomoże a nie zaszkodzi. I jeszcze jedno: masaż nie może boleć. Życzę skutecznej pielęgnacji i  wyboru profesjonalnego masażysty.

Autor: Joanna Kwiatek

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version