forum4


Naszą misją jest poszerzanie wiedzy u pacjenta chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej oraz dziedzin pokrewnych, na temat możliwości i ograniczeń tych dziedzin medycyny, oraz uświadamianie im tak korzyści jak i zagrożeń wynikających z podejmowanych decyzji.

banner2 copy

Odsysanie tkanki tłuszczowej (Liposuction)

Odsysanie tkanki tłuszczowej (Liposuction)Operacja odsysania tkanki tłuszczowej nie jest metodą odchudzania. Za jej pomocą można w szerokim zakresie modelować kształt ciała. Liposution wybiórczo usuwa tkankę tłuszczową tylko z tych okolic, w których występuje ona w nadmiarze. Efekt tego zabiegu jest trwały i w miejscach leczonych pozostaje zredukowana liczba komórek tłuszczowych.

Jest kilka metod usuwania tkanki tłuszczowej, ale różni? się one niewiele. Zasadnicza idea jest taka sama. Natomiast stosowanie takich czy innych urządzeń wspomagających ma wymiar czysto komercyjny i nie wpływa zasadniczo na efekt końcowy zabiegu.
Mamy tutaj na myśli urządzenia:
- ultradźwiękowe
- tzw. metodą strzykawkową
Pierwsza z nich podnosi znacznie koszt zabiegu gdyż wspomagające urządzenie wytwarzające ultradźwięki kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych i jest bardzo awaryjne, natomiast metoda strzykawkowa jest bardzo dobra lecz do określonych przypadków. Jej głóną zaletą są niewielkie koszty, możliwość wykonania zabiegu w znieczuleniu miejscowym oraz to, że pacjent nie musi być hospitalizowany. Nie powinno się jej jednak stosować do dużych zabiegów, gdyż wówczas niepotrzebnie wydłuża czas operacji.
W ostatnim czasie pojawiły się urządzenia wspomagające pracę chirurga. Ich działanie polega na tym, iż sonda jest umocowana w głowicy, która nadaje jej szybkie ruchy wibracyjne od kilkuset do kilku tysięcy na minutę. To w znacznej mierze u?atwia wykonanie zabiegu i zmniejsza uraz tkanek.

Zabieg odsysania tkanki tłuszczowej można wykorzystać również do zmiany obrysu twarzy. Dość często owalnej twarzy towarzyszy tzw. druga broda. Spowodowana nadmiarem tkanki tłuszczowej a nie wiotkością układu powięziowo-mięśniowego, jest łatwa do skorygowania. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Z delikatnego wkłucia 2 - 3 mm wprowadza się sondę odsysającą tkankę tłuszczową. Na okres 5 dni zakłada się opatrunek uciskowy, którego zadaniem jest domodelowanie skóry do nowo uformowanego podbródka. Przez 5 - 7 dni utrzymują się zasinienia i obrzęk okolicy operowanej. Trwały efekt usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej uzyskuje się po 3 - 4 tygodniach.
Znieczulenie w zależnoęci od miejsca i rozległości operacji może być miejscowe, podpajęczynówkowe lub ogólne. Najczęściej stosowanym w naszym gabinecie jest ten drugi z wymienionych typ znieczulenia. Blizny po tym zabiegu mają wielkść ok. 3 - 4 mm i po kilku tyg. są zupełnie niewidoczne. W czasie jednego zabiegu odsysa się zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami 40 - 55 ml tkanki tłuszczowej na 1 kg wagi ciała. Taka ilość nie powoduje ogólnoustrojowych odchyleń mogących ujemnie wpływać na stan zdrowia.
Pierwsze efekty widoczne są po wchłonięciu się obrzęku tj. po oko?o 3 tyg. Przeciwwskazaniem do tego rodzaju zabiegu jest:
- nadciśnienie
- cukrzyca
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- niedokrwistość
- wiek powyżej 65 lat
Dobra elastyczność skóry jest podstawowym warunkiem uzyskania gładkiej powierzchni ciała po zabiegu. Efekt ten najłatwiej osiągnąć u osób młodych, następnie z wiekiem skóra traci swoją elastyczność. W wieku średnim jej zdolność do obkurczenia się jest jednak wystarczająco dobra by dostosował się do zmniejszonych po liposuction konturów ciała.

OKRES PO OPERACJI:
Bezpośrednio po operacji zakładany jest ubiór uciskowy, który należy nosić stale przez okres 3-4 tygodni w dzień i w nocy. Pierwszy prysznic można wziąść w piątej dobie po zabiegu. Tylko na ten moment można ubiór zdjąć. W pierwszych kilku dniach po zabiegu mo?że być odczuwany umiarkowany ból w okolicach operowanych. łagodne środki przeciwbólowe (pyralgina, dafalgan, panadol) są w tym przypadku wystarczająco skuteczne.
NIE NALEŻY PRZED I PO ZABIEGU ZAŻYWAĆ LEKÓW ZAWIERAJĄCYCH KAWAS ACETYLOSALICYLOWY występujący w aspirynie. W ciągu pierwszych 2 - 3 tygodni po zabiegu operowana okolica będzie obrzęknięta, co może sugerować brak redukcji danego obszaru, w tym czasie należy zachować umiarkowaną aktywność ruchową i nie uprawiać sportu. Czasami obrzęk może nawet spowodować powiększenie operowanego obszaru ponad rozmiar wyjściowy. Po tym okresie jednak obrzżk ustępuje i okolice operowane zaczynają zmniejszać swój rozmiar. Kontrola wymagana jest w tydzień i trzy miesiące po zabiegu.

POWIK?ANIA :
- POWAŻNE POWIKŁANIA PO TYCH ZABIEGACH ZDARZAJĄ SIĘ WYJĄTKOWO RZADKO. Większość pacjentów ma niewielkie zasinienia w okolicach operowanych, które ustępują po 2 - 3 tyg. Bezpośrednio po zabiegu powierzchnia skóry na skutek obrzęku może mieć pewne nierówności, które znikają w miarę ustępowania obrzęku. Tak jak i po innych zabiegach chirurgicznych mogą wystąpić takie powikłania jak krwawienia i infekcje. Tak poważne zagadnienia jak zatory tłuszczowe zdarzają sią wyjątkowo rzadko. Ich " rozgłos" jest spowodowany nastawieniem mediów do podawania sensacyjnych wiadomości bez zagłębiania się w istotę zagadnienia. Zatory tłuszczowe występują wielokrotnie częściej po innych zabiegach chirurgicznych i złamaniach kości. Jeśli zdarzy się takie powikłanie to jest ono spowodowane najczęściej złym zakwalifikowaniem pacjenta ( otyłość, choroby układu krążenia, cukrzyca), odessaniem zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej, połączeniem zabiegu liposuction z innymi rozległymi operacjami. Biorąc pod uwagę fakt, że nie ma chirurgii bez możliwości wystąpienia powikłań, zabieg liposution jest zdecydowanie bezpieczniejszy niż wiele innych zabiegów chirurgicznych.

Materiały udostępnione za uprzejmością dr W. Bieńkowskiego

Reklama

Reklama

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art