Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Profilaktyka

Powikłania w medycynie estetycznej - kwas hialuronowy

medycyna estetyczna; kwas halironowy; powikłania; komplikacje;

medycyna estetyczna; kwas halironowy; powikłania; komplikacje; - medycyna estetyczna; kwas halironowy; powikłania; komplikacje;
W tym artykule omówimy najczęściej stosowane materiały w medycynie estetycznej. Zaczniemy od kwasu hialuronowego, który jest jednym z najczęściej stosowanych wypełniaczy w medycynie estetycznej.
Od jego jakości zależy, czy zabieg będzie bezpieczny.
Na rynku mamy wielu producentów i każdy twierdzi, że jego materiał jest najlepszy, posiada wszelkie certyfikaty i badania.
Lekarze pracują na jednym lub wielu materiałach (kwasach hialuronowych) tego samego lub różnych producentów. Kwasy hialuronowe mają różne gęstości, usieciowania, wiskoplastyczność. Jedne są bardziej, a drugie mniej uniwersalne, w związku z czym nadają się do różnych zabiegów i przeznaczone są do wypełniania różenych partii twarzy oraz podawania na inną głębokość. Przy czym kwasy przeznaczone do iniekcji ciała np. macrolane nie nadają się do iniekcji w obrębie twarzy.


Większość producentów dysponuje całą gamą różnych kwasów hialuronowych do różnego zastosowania.
Przy wyborze rodzaju kwasu hialuronowego powinniśmy zdać się na wybór naszego operatora chyba że dysponujemy wiedzą i chcemy omówić z lekarzem nasze preferencje w tym względzie.
Co jednak zrobić, gdy nasza wiedza w tej materii jest niewielka?
Wybierajmy te, które mają uznanie, ich producent jest znany a na rynku znajduje się podmiot odpowiedzialny za jego dystrybucję.
Pamiętajmy, że lekarz ma obowiązek udzielić odpowiedzi na pytanie, jakiego kwasu hialuronowego użyje podczas zabiegu, czyli powinien podać nazwę handlową preparatu i producenta.
Jeśli uzgodnimy już rodzaj materiału, to możemy przejść do opakowania.
Lekarz, zanim przystąpi do zabiegu, powinien nam pokazać pełną, sterylnie opakowaną ampułkostrzykawkę przed jej otwarciem. Jeśli tego nie robi, możemy go o to poprosić.
Różne firmy stosują różne sposoby dystrybuowania produktów, czasami są to pojedyncze ampułki zapakowane w kartonik, a czasami są to opakowania zbiorcze zawierające dwie ampułkostrzykawki, ale zawsze pojedyncze ampułkostrzykawki są osobno sterylnie zapakowane, z których każda opatrzona jest etykietą z numerem seryjnymi w formie naklejki, w dwóch kopiach. Jedna kopia numeru seryjnego powinna zostać wklejona po zabiegu do karty pacjenta, druga zaś pozostaje niewykorzystana.
Zawsze możemy mieć ze sobą własny zeszycik zabiegów i prosić lekarza o naklejkę, by móc ją do niego wkleić. Wówczas, w razie powikłań, wiemy, jaki materiał znajduje się w naszym organizmie z której serii pochodzi. Naklejka informuje, kto jest producentem preparatu, jaką nazwę handlową nosi oraz określa jego datę przydatności. W razie potrzeby można też ustalić, czy produkt jest oryginalny. Na Allegro można kupić wiele preparatów kwasu hialuronowego z przeznaczeniem do iniekcji stąd obawy o oryginalność produktów wprowadzonych do obiegu. Jest to istotne w przypadku usuwaniu ewentualnego powikłania, ale też przydatne w razie zmiany lekarza. Pomoże to kolejnemu operatorowi w trakcie wywiadu przed zabiegiem.
Gabinet, w którym wykonujemy zabieg podania kwasu hialuronowego, powinien być zaopatrzony w hialuronidazę, której lekarz może użyć w razie komplikacji.
Lek ten tylko na receptę więc tylko gabinet lekarski w ten preparat może być zaopatrzony.
Nigdy nie pozwalamy wykonać na sobie zabiegu, jeśli operator tego enzymu nie ma. Każdy świadomy powikłań specjalista preparat ten posiada i potrafi go we właściwy sposób zastosować.
Pamiętać przy tym należy, że nie wolno tego preparatu nadużywać, ponieważ rozpuszcza on także kwas hialuronowy, który znajduje się w naszych tkankach, więc zastosowanie go powinno odbywać się jedynie ze wskazań medycznych i to lekarz decyduje o ilości, obszarze podania i odstępie czasowym, po którym należy preparat zastosować.
Podanie kwasu hialuronowego w nieodpowiednie miejsce bez perfekcyjnej znajomości anatomii może prowadzić do powikłań, miedzy innymi martwicy. Nie bez znaczenia jest tez fakt, że po każdym zabiegu z iniekcją, może dojść u pacjenta do wstrząsu anafilaktycznego (zdarza się to niezmiernie rzadko, ale się zdarza) i tylko gabinet lekarski daje nam medyczne zabezpieczenie w takiej sytuacji. Wywiad lekarski przed zabiegiem znacznie minimalizuje to zagrożenie.
Lekarz, który działa w dobrej wierze, nie powinien być oburzony naszymi pytaniami, gdyż świadczy to o tym, że ma do czynienia ze świadomym zagrożeń pacjentem, który nie podchodzi do wizyty w jego gabinecie w sposób nieodpowiedzialny, traktując ją jak wizytę w salonie makijażu.

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version